Śmietanka migdałowa

Czy tak jak ja, z różnych powodów nie możecie spożywać śmietany? Chciałam na jakiś czas przestać maltretować mleko kokosowe i spróbować czegoś nowego. Bez cukru, soi, karagenu i innych zagęszczaczy. Po prostu własnej roślinnej śmietanki. Postawiłam na migdały. Nic bardziej prostego, niż zrobić ją przed obiadem i dodać do zupy lub sosu. Wystarczą namoczone i obrane ze skórki migdały, blender i trzy dodatki: sól, płatki drożdżowe i kozieradka. Można ją przechowywać w lodówce przez kilka dni.

Śmietanka migdałowa

Składniki (na około 350 ml śmietanki)
  • 100 g posiekanych drobno migdałów bez skórki (można je posiekać w blenderze)
  • 1 szklanka przegotowanej, zimnej wody
  • 2 łyżeczki płatków drożdżowych (opcjonalnie)
  • 1 łyżeczka mielonej kozieradki
  • szczypta soli himalajskiej
Przygotowanie
Rozdrobnione migdały (można je grubo posiekać nożem) wsypać do blendera i wlać około 0,5 szklanki wody. Miksować na mniejszych obrotach kilka minut. Masa powinna zgęstnieć. Dodać sól, płatki drożdżowe, kozieradkę i dolać trochę wody. Miksować kilka minut, sprawdzając gęstość masy i po troszku dolewać wodę. Należy miksować tak długo, aż po spróbowaniu śmietanki nie wyczujemy ziarnistości, tylko jednolity i kremowy smak. Mnie zajęło to około 10 minut.
Jak obrać migdały ze skórki? Wrzucić migdały do miseczki, sparzyć wrzątkiem, a gdy woda nieco przestygnie, palcami zdjąć skórkę.

Komentarze

  1. moim blenderem nie osiągam idealnej gładkości :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawet jeśli nie będzie idealnie gładka, w zupie czy sosie nie będzie to zbytnio wyczuwalne, a smak dużo lepszy niż bez żadnej śmietanki, więc warto spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super! Ja do tej pory robiłam tylko śmietankę sojową, ale chętnie wypróbuje migdałową. Pozdrawiam serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę jeszcze o śmietance z nerkowców, może wkrótce?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz